„Ostatni Mazur” – spotkanie autorskie Joanny Wańkowskiej-Sobiesiak

Joanna Wańkowska-Sobiesiak postawiła sobie za cel poszukania ostatnich Mazurów. Zdążyła porozmawiać z szesnastoma osobami. Zdążyła, bo prawdziwych Mazurów jest coraz mniej. Historia po 1945 roku zaważyła na ich losie zbiorowym i indywidualnym. Ich przeżycia przedstawiła w  reportażach w zebranych w książce pod tytułem „Ostatni Mazur”.

   Spotkanie z autorką odbyło się 15 grudnia 2022r. w „Książnicy Polskiej” z inicjatywy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

  Jerzy Pantak poprowadził spotkanie w formie rozmowy o skomplikowanych życiorysach Mazurów, przeszłości, powiązaniach , przekonaniach, religijności. Autorka, w swojej książce potrafiła przekazać fascynujące osobowości rozmówców, a chcąc zachować sposób mówienia swoich bohaterów, stosowała zabieg dokładnego spisania z nagrań fragmentów rozmów. Podczas spotkania dzieliła się swoją wiedzą, przemyśleniami o Mazurach i ich trwaniu.

Spotkanie zakończyło się refleksją kogo dziś można zaliczyć do Mazurów. Najtrafniej podsumował to Wiktor Marek Leyk; każdego, kto czuje się Mazurem.

Tekst i fotografie: Tamara Jesionowska

Advertisement
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s